Przejdź do zawartości
  poniedziałek 18 maja 2026
Ważne
18 maja, 2026Historyczny medal i cztery miejsca w światowej czołówce. Polacy zakończyli Mistrzostwa Świata klas 49er, 49erFX i Formula Kite  18 maja, 2026GQ Racing wygrywa 1 Ligę w Sopocie! 18 maja, 2026Wysłannik Trumpa na Grenlandii. Przyjechał „poznać przyjaciół”. 15 maja, 2026Kto i dlaczego zatopił Ursa Major? 14 maja, 2026Przed nami mistrzostwa Europy klas ILCA i iQFOiL  14 maja, 2026Pierwsze starcie w żeglarskiej 1 Lidze! 14 maja, 2026Royal Navy ogranicza marynarzom alkohol 14 maja, 2026Świat Żaglowców 14 maja, 2026Afrykańska przygoda: rejs katamaranem na dziewiczą Pembę 14 maja, 2026Wenecja Północy. Rejs na MS Chemik, 1972 r.
Morze
  • Kup Morze
  • Klub Morza
  • Statki
  • Okręty
  • Podróże
  • Przyroda
  • Sport
  • Kontakt
0
Morze
0
Morze
Morze
0
Koszyk
  Statki, porty, offshore  Chińczycy i zeroemisyjność
Statki, porty, offshore

Chińczycy i zeroemisyjność

Marcin BuśMarcin Buś—10 lipca, 20250
FacebookX TwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail

Wszyscy, którym te dwa elementy nie spinają się w sensowną całość, mają w zasadzie rację: Chiny to potężna gospodarka, ale ekologia nie należy tam do priorytetów. Nie zmienia to jednak faktu, że nad rzeką Jangcy (nawiasem mówiąc, znajdującą się w dziesiątce rzek odpowiadających za 90% plastiku w oceanie) powstanie niedługo supernowoczesny zakład produkujący żagle wirnikowe.

Ekologia po chińsku

Więcej historii
podwodne wiatraki

Podwodne wiatraki – czy to ma sens?

22 października, 2025
wolontariat nad Bałtykiem

Wakacje za wolontariat – brzmi jak plan?

12 czerwca, 2025
Kanał Panamski Chiny

Pekin nie pochwala sprzedaży udziałów w Kanale Panamskim

27 marca, 2025
Trzęsienie na Bałtyku

Trzęsienie ziemi na Bałtyku

15 lutego, 2022

Żagle wirnikowe to nie do końca są żagle – raczej pędniki. Nie są epickie ani romantyczne, ale wcale nie mają być. Ich celem jest zeroemisyjność, czyli ochrona przyrody, z którą Azja zupełnie nam się nie kojarzy. Europa już tak – ale jeśli zastanowimy się, gdzie powstają wszystkie te papierowe słomki, panele fotowoltaiczne, czy turbiny wiatraków, dojdziemy do wniosku, że wszystkie drogi prowadzą do… Chin. Jak podaje Financial Times, to właśnie Chiny odpowiadają za 74% wszystkich nowych projektów w zakresie energii wiatrowej i słonecznej, jakie powstają na świecie. Innymi słowy – trzy czwarte ekologii zaczyna się właśnie tam.

Paradoks polega na tym, że Chiny wciąż pozostają jednym z największych światowych trucicieli. Międzynarodowa Agencja Energii napisała w swoim raporcie, że mimo iż od 2023 roku zanotowano spadek globalnej emisji CO2, są kraje, których on nie dotyczy – Chiny zwiększyły w tym czasie emisję CO2 o 4,7%. Jest to największy wzrost na świecie, a zarazem długotrwały trend: w 2020 roku Chińczycy wyprodukowali więcej CO2 niż wszystkie kraje rozwinięte razem wzięte.

Czy na ekologii można zarobić?

Owszem, można. Nawet całkiem sporo – i to nie będąc szczególnie eko. Obecnie Chiny odpowiadają za 35 światowej emisji CO2… ale są liderem światowej produkcji  fotowoltaiki, urządzeń do energetyki wiatrowej i pojazdów elektrycznych. Używanie tych rozwiązań jest w zasadzie ekologiczne – ale skoro proces ich produkcji ma miejsce w Chinach, warto postawić sobie pytanie, czy na pewno był on przyjazny dla środowiska. 

Koncepcja otwarcia w Chinach nowego zakładu produkującego żagle turbinowe idealnie wpisuje się w trend zarabiania na eko-rozwiązaniach na eksport. Fabryka ma powstać nad rzeką Jangcy, a otworzy ją Anemoi Marine Technologies, jeden z największych światowych producentów napędów wiatrowych. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – zakład powstanie w mieście Jingjiang w prowincji Jiangsu, w miejscu mającym bezpośredni dostęp do infrastruktury portowej, co ułatwi eksport i obniży jego koszty. Miejmy nadzieje, że również te środowiskowe. 

 

 

Chinyekologia
FacebookX TwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail

Marcin Buś

W Splicie prom staranował statki w porcie
Jaja kosmitów na dnie oceanu?
Powiązane artykuły
  • Powiązane artykuły
  • Więcej od tego autora
fot. Freepik/AI
Statki, porty, offshore

Kto i dlaczego zatopił Ursa Major?

15 maja, 20260
Ethel von Brixham, fot. Krzysztof Romański
Klub Morza

Świat Żaglowców

14 maja, 20260
Fot. kpt. ż. w. Adrian Pozarzycki
Klub Morza

Wenecja Północy. Rejs na MS Chemik, 1972 r.

14 maja, 20260
Załaduj więcej
Czytaj też
Aleksandra Melzacka, Sandra Jankowiak, fot. PZŻ
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

Historyczny medal i cztery miejsca w światowej czołówce. Polacy zakończyli Mistrzostwa Świata klas 49er, 49erFX i Formula Kite 

18 maja, 20260
Fot. Szymon Sikora
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

GQ Racing wygrywa 1 Ligę w Sopocie!

18 maja, 20260
Wysłannik Trumpa na Grenlandii
Marynarka wojenna

Wysłannik Trumpa na Grenlandii. Przyjechał „poznać przyjaciół”.

18 maja, 20260
fot. Freepik/AI
Statki, porty, offshore

Kto i dlaczego zatopił Ursa Major?

15 maja, 20260
Agata Barwińska, fot. Bartosz Modelski
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

Przed nami mistrzostwa Europy klas ILCA i iQFOiL 

14 maja, 20260
Liga Żeglarska, fot. Bartosz Modelski
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

Pierwsze starcie w żeglarskiej 1 Lidze!

14 maja, 20260
Załaduj więcej
Najnowsze
  • Historyczny medal i cztery miejsca w światowej czołówce. Polacy zakończyli Mistrzostwa Świata klas 49er, 49erFX i Formula Kite  18 maja, 2026
  • GQ Racing wygrywa 1 Ligę w Sopocie! 18 maja, 2026
  • Wysłannik Trumpa na Grenlandii. Przyjechał „poznać przyjaciół”. 18 maja, 2026
  • Kto i dlaczego zatopił Ursa Major? 15 maja, 2026
  • Przed nami mistrzostwa Europy klas ILCA i iQFOiL  14 maja, 2026
Losowe teksty

Wyspa pumeksu uratuje Wielką Rafę Koralową?

23 września, 2019

Bezpiecznie i sympatycznie, czyli XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko

7 sierpnia, 2018

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Belgia

2 sierpnia, 2019

Samotnie spłynął Amazonką – zacumował w Narodowym Muzeum Morskim

10 grudnia, 2015

Czytasz nas… a może chcesz pisać?

15 maja, 2024

Polscy windsurferzy na medalowym kursie

11 marca, 2024

Bursztynowe Kotwice dla marin przyznane

6 października, 2015

Polski masowiec utknął na mieliźnie

17 kwietnia, 2014
Marynarze, szczepionki i... pat

Marynarze, szczepionki i… pat

23 marca, 2021

Nowy rekord Atlantyku

3 lutego, 2020
Tagi
Antarktyda Bałtyk bezpieczeństwo Chiny Chorwacja Ciekawostki czarter ekologia Gdańsk Gdynia Grecja inwestycja jacht katastrofa klimat konkurs marynarka wojenna morze nagroda NATO nauka ocean okręt Polska port regaty rejs Rosja ryba Selma Expeditions statek stocznia Szczecin słownik targi turystyka Ukraina USA wojna wrak wycieczkowiec wypadek wyprawa wyspa żaglowiec

    # POPULARNE

    regatyBałtykCiekawostkiekologiarejsjachtnaukaRosjasłownikwypadekstatekmarynarka wojennaUSAwyprawaczarterGdańskmorzeokrętkonkurswojna
    © Copyright 2010-2026, Wszystkie prawa zastrzeżone
    • O nas
    • Regulamin
    • Regulamin sprzedaży
    • Prywatność
    • Kontakt
    Tawernaskpipperow.pl i Morze.org łączą się w jeden portal