Przejdź do zawartości
  poniedziałek 18 maja 2026
Ważne
18 maja, 2026Historyczny medal i cztery miejsca w światowej czołówce. Polacy zakończyli Mistrzostwa Świata klas 49er, 49erFX i Formula Kite  18 maja, 2026GQ Racing wygrywa 1 Ligę w Sopocie! 18 maja, 2026Wysłannik Trumpa na Grenlandii. Przyjechał „poznać przyjaciół”. 15 maja, 2026Kto i dlaczego zatopił Ursa Major? 14 maja, 2026Przed nami mistrzostwa Europy klas ILCA i iQFOiL  14 maja, 2026Pierwsze starcie w żeglarskiej 1 Lidze! 14 maja, 2026Royal Navy ogranicza marynarzom alkohol 14 maja, 2026Świat Żaglowców 14 maja, 2026Afrykańska przygoda: rejs katamaranem na dziewiczą Pembę 14 maja, 2026Wenecja Północy. Rejs na MS Chemik, 1972 r.
Morze
  • Kup Morze
  • Klub Morza
  • Statki
  • Okręty
  • Podróże
  • Przyroda
  • Sport
  • Kontakt
0
Morze
0
Morze
Morze
0
Koszyk
  Wieści z oceanów  Światowy spór o Wielką Rafę Koralową
Wieści z oceanów

Światowy spór o Wielką Rafę Koralową

Z mediów/PAPZ mediów/PAP—23 czerwca, 20210
FacebookX TwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail
Więcej historii

Przypadkowe badania potwierdziły smutną prawdę

2 lipca, 2020

Model Oceanbird już po testach

6 października, 2020
Godzina dla Ziemi 2021

O co chodzi z tym dorszem?

26 marca, 2021

Alaska – kraniec świata

27 kwietnia, 2016

Choć od kilku lat mówi się o dramatycznym zagrożeniu dla Wielkiej Rafy Koralowej okazuje się, że en cud natury wciąż jest powodem politycznych sporów. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) stwierdziła, że rafa jest tak zdegradowana, że powinna być wpisana na listę zagrożonego światowego dziedzictwa. Australijski rząd skomentował, że ocena jest niesprawiedliwa i motywowana politycznie a rafa wciąż jest obiektem zachwytu odwiedzających.

Chodzi przede wszystkim o pieniądze – status zagrożonego dziedzictwa może zmniejszyć dochody z turystyki, które rafa generuje dla Australii. Informacje o tym, że rafa jest zdegradowana, mogą odstraszyć lub zniechęcić turystów. Z kolei agenda ONZ zarzuciła władzom Australii, że nie zrobiły wystarczająco dużo, by chronić Wielką Rafę przed skutkami zmian klimatycznych a jakość wody w okolicy rafy mimo działań się nie poprawiła. Kłótnia rwa w najlepsze – Australijczycy powołują się na opinię operatorów rejsów w okolice rafy, ONZ – na turystów, którzy twierdzą, że rafa nie jest już tak kolorowa jak kiedyś.

Australijska minister środowiska Sussan Ley powiedziała, że to eksperci ONZ wycofali się z wcześniejszych zapewnień i że rząd zamierza w lipcu zakwestionować rekomendację ws. Wielkiej Rafy. „Stoi za tym polityka i najwyraźniej to ona zniweczyła właściwy proces postępowania” – stwierdziła podkreślając, że zmiany klimatyczne dotykają wszystkich ziemskich ekosystemów a „wyróżnianie” Australii jest niesprawiedliwe.

Rafa jest na liście światowego dziedzictwa od 1981 r.

 

ekologiaUNESCOWielka Rafa Koralowa
FacebookX TwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail
Odkryto nową populację płetwali. Zdradził je śpiew
Brytyjski okręt „ostrzegawczo ostrzelany”…
Powiązane artykuły
  • Powiązane artykuły
  • Więcej od tego autora
kasyno na statku
Wieści z oceanów

Nie chciał płacić, więc wyskoczył za burtę

25 września, 20250
MSC Virtuosa zabójstwo
Wieści z oceanów

Zabójstwo na wycieczkowcu z The Good Ship Murder

15 maja, 20250
Vader na Morzu Południowochińskim
Wieści z oceanów

Darth Vader na Morzu Południowochińskim

23 stycznia, 20250
Załaduj więcej
Czytaj też
Aleksandra Melzacka, Sandra Jankowiak, fot. PZŻ
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

Historyczny medal i cztery miejsca w światowej czołówce. Polacy zakończyli Mistrzostwa Świata klas 49er, 49erFX i Formula Kite 

18 maja, 20260
Fot. Szymon Sikora
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

GQ Racing wygrywa 1 Ligę w Sopocie!

18 maja, 20260
Wysłannik Trumpa na Grenlandii
Marynarka wojenna

Wysłannik Trumpa na Grenlandii. Przyjechał „poznać przyjaciół”.

18 maja, 20260
fot. Freepik/AI
Statki, porty, offshore

Kto i dlaczego zatopił Ursa Major?

15 maja, 20260
Agata Barwińska, fot. Bartosz Modelski
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

Przed nami mistrzostwa Europy klas ILCA i iQFOiL 

14 maja, 20260
Liga Żeglarska, fot. Bartosz Modelski
Żeglarstwo, podróże, wyprawy

Pierwsze starcie w żeglarskiej 1 Lidze!

14 maja, 20260
Załaduj więcej
Najnowsze
  • Historyczny medal i cztery miejsca w światowej czołówce. Polacy zakończyli Mistrzostwa Świata klas 49er, 49erFX i Formula Kite  18 maja, 2026
  • GQ Racing wygrywa 1 Ligę w Sopocie! 18 maja, 2026
  • Wysłannik Trumpa na Grenlandii. Przyjechał „poznać przyjaciół”. 18 maja, 2026
  • Kto i dlaczego zatopił Ursa Major? 15 maja, 2026
  • Przed nami mistrzostwa Europy klas ILCA i iQFOiL  14 maja, 2026
Losowe teksty

Nowy, zimowy numer Morza już w sprzedaży!

18 grudnia, 2019
Sposób na uratowanie wielorybów biskajskich

Sposób na uratowanie wielorybów biskajskich

26 kwietnia, 2022

Łosoś z rusztu

24 marca, 2012

Jeżeli kiedykolwiek czuliście się bezużyteczni…

18 kwietnia, 2018

„Zasłyszane” na twojejtubie – statek korsarski „Lynx”

28 maja, 2012

Finał Wirtualnej Ligi Żeglarskiej!

26 stycznia, 2021

Podniesiono wrak statku, który zatonął z 800 imigrantami na pokładzie

30 czerwca, 2016

Rozpoczęło sie przyjmowanie nominacji do Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

3 lutego, 2017

24 dni na morzu. Uratowały go keczup i kostki rosołowe

23 stycznia, 2023

Francja nie wprowadzi wysokich opłat za kotwiczenie w obszarach chronionych

9 lipca, 2015
Tagi
Antarktyda Bałtyk bezpieczeństwo Chiny Chorwacja Ciekawostki czarter ekologia Gdańsk Gdynia Grecja inwestycja jacht katastrofa klimat konkurs marynarka wojenna morze nagroda NATO nauka ocean okręt Polska port regaty rejs Rosja ryba Selma Expeditions statek stocznia Szczecin słownik targi turystyka Ukraina USA wojna wrak wycieczkowiec wypadek wyprawa wyspa żaglowiec

    # POPULARNE

    regatyBałtykCiekawostkiekologiarejsjachtnaukaRosjasłownikwypadekstatekmarynarka wojennaUSAwyprawaczarterGdańskmorzeokrętkonkurswojna
    © Copyright 2010-2026, Wszystkie prawa zastrzeżone
    • O nas
    • Regulamin
    • Regulamin sprzedaży
    • Prywatność
    • Kontakt
    Tawernaskpipperow.pl i Morze.org łączą się w jeden portal